Odpařovač kys. mravenčí " Nassenheider "

Léčení

Cena:165.00CZ

Odpařovač od německého výrobce Nassenheider byl vyvinut pro plynulé odpařování 60% kyseliny mravenčí. Od roku 2000 je jediným odpařovačem svého druhu v Německu, schválený zákonem (List spolkového zákona č. 31, Část I, 11.07.2000).
Odpařovač Nassenheider je vyroben z vysoce hodnotného, potravinářského polypropylenu, jednoho z mála plastů, vykazujícího dlouhodobou odolnost vůči kyselině mravenčí. Velké víko (se stupnicí) je navařeno bez použití přídavných materiálů, takže nedochází k uvolňování žádných škodlivých látek.

Odpařovač má zásobní prostor na max. 200 ml. kyseliny s cejchem do 180 ml., dále odpařovací prostor, v němž je umístěn knot chráněný košem, aby s ním nepřišly do styku včely. Knot je dodáván ve dvou velikostech (pro léto a podzim).

Pomocí dvou šroubů lze odpařovač namontovat na dolní loučku prázdného rámečku. Tím je zaručena pohodlná a bezpečná manipulace.
Odpařovač naplníme velmi snadno, když vysuneme ve vodorovném směru koš, a pomocí speciální plnící láhve nalijeme kyselinu do otvoru mezi zásobníkem a odpařovacím prostorem (stejný princip jako napáječka pro ptáky, tedy v šikmé poloze asi 45° směrem nahoru.
Po naplnění přípravek otočíme zpět do užitné polohy, vložíme knot a ve vodorovném směru nasuneme koš. Při každém plnění by měl být použit nový knot. 

Způsob léčby

Před použitím kyseliny mravenčí je třeba vyjmout medové plásty. Přípravek má být vždy vložen do blízkosti plodového tělesa za první bezplodový plást. Včelstva, která mají 2 vysoké plodové nástavky (nebo 3-6 nízkých), dostanou dva odpařovače na obě strany plodového hnízda.
Změnou délky knotu měníme odpařovací plochu. Například ve velmi teplém počasí je takto možné snížit rychlost odpařování. Odpařovač je tedy možné použít v jakémkoli podnebí, v jakékoli roční době (kromě zimy) a v jakémkoli počasí. Odpařovač byl testován i při extrémně teplém počasí při vnějších teplotách do 37° C. Ani v jednom případě nedošlo ke ztrátě matky.
Léčba může být zahájena ihned po posledním medobraní a může trvat až do podzimu, dokud včely plodují. To je obrovská výhoda oproti léčbě insekticidy (podzimní fumigace). Jedna náplň odpařovače vydrží 10-14 dnů, takže jedním zákrokem můžeme zasáhnout potomstvo téměř všech roztočů.

Doby léčby během roku

Doporučují se celkem dvě ošetření, každé v délce 10-14 dnů. První ihned po medobraní (červenec-srpen), druhé před ukončením plodování v září. V případě silného napadení a také v teplejších oblastech s krátkou zimou je třeba ošetřit včelstva celkem třikrát v roce, přičemž poprvé tak učiníme už po prvním medobraní. Délku jednotlivých ošetření prodloužíme na 18-21 dnů.